Search

Výpis vyšetření v těhotenství

Konečně budeme rodiči! Připravila jsem pro vás seznam vyšetření, které budete muset absolvovat v průběhu celého těhotenství. Když zjistíte, že jste těhotná objednejte se ke svému gynekologovi. Bude vás čekat první ultrazvuk, aby vám potvrdil těhotenství. Pokud vám to potvrdí budete k němu docházet pravidelně.

  • Do 23. týdne – pravidelně po 4 týdnech
  • V 24. – 32. týdnu – pravidelně po 3 týdnech
  • V 33. – 36. týdnu – pravidelně po 2 týdnech
  • Poslední období 37. – 40. týdne – každý den, pokud lékař neurčí jinak
Co si vzít do porodnice - MIIMI Potřeby

Seznam vyšetření v těhotenství

Na každém vyšetření se budete vážit, měřit krevní tlak a puls. Ze začátku můžete spíše hubnout kvůli častým nevolnostem, ale budete po dohledem lékaře. Pravidelné kontroly tlaku a pulsu odhalí případné problémy či změny. Mimo jiné se vyšetřuje moč, kde se kontroluje přítomnost cukru a bílkovin. Zároveň se vás bude ptát na nohy a ruce, zda vás nebolí. Očekávejte prohmatání břicha a možná, že vám bude kontrolovat bradavky.

Přebalovací podložky s multifunkčním využitím | MIMI Potřeby

Těhotenství v 6. - 10. týdnu

K běžnému vyšetření se ještě přidá odběry a vyšetření krve, které je potřeba podstoupit nalačno. Určí se krevní skupina a Rh faktor a výskyt protilátek v krvi. Zároveň se testuje sexuální onemocnění (HIV, syfilis…), žloutenku a mnoho dalších.

Těhotenství v 10. - 12. týdnu

Další sada klasických vyšetření. Zároveň vám bude doporučeno vyšetření na vyloučení genetických vad, které si musíte hradit sami. Dělá se první screening miminka a odběry krve ke zkoumání hodnot hCG a Papp-a k posouzení výskyty horších onemocnění. 

Těhotenství 14. týden

Stanoví se termín porodu a zároveň by jste si měla specifikovat porodnici a registrovat se.

Dětské oblečení - MIMI Potřeby

Těhotenství 16. týden

Tripple test, aneb odběr krve pro sledování hormonů. Můžete zjistit případné chromozonální vady. V případě pozitivního výsledku se doporučí test pro odvěr a vyšetření plodové vody. Provádí se do 24. týdne na speciálním pracovišti, kdy lze ještě těhotenství přerušit.

Těhotenství v 20. - 24. týdnu

V 20. týdnu bude první ultrazvukový screening vrozených vývojových vad. Lékař se zaměří na celkový krevní obraz po odběru krve a jeho vyšetření. Ve 24. týdnu byste měly podstoupit orální glukózový toleranční test oGGT. Lékař zjistí, zda netrpíte těhotenskou cukrovkou.

Těhotenství v 28. - 32. týdnu

Kontrola krve, tlaku, moči, prohmatání bříška, u Rh pozitivních žen kontrola protilátek. Okolo 30.- 32. týdne bude druhý screening miminka.

Těhotenství v 36. - 40. týdnu

Do 37. týdne vás čeká test na streptokok skupiny B. V 36. týdnu klasická kontrola. Po 40. týdnu se kontroly ještě zintenzivní. Ultrazvukovým vyšetření miminka. Kontroluje se také stav děložního čípku. Zátěžový test. Ten velmi často vyvolá stahy a porod. Kdybyste náhodou nevěděla, proč vás na některé vyšetření posílají, nebojte se zeptat.

Další články co by vás mohly zajímat

Účinky kyseliny listové B9

Těhotenské nevolnosti

Průvodce těhotenstvím pro tatínky

Potraviny co nekonzumovat v těhotenství

Co se děje s miminkem po porodu?

Přibírání v těhotenství

Kdy mám jet do porodnice?

Těhotenská kalkulačka

Výživa před i v těhotenství

Informace pro budoucí tatínky

Bezpečná domácnost pro miminko

Co čeká maminku po porodu?