Search

Co se děje s miminkem po porodu?

Z teplého a bezpečného prostředí maminčina lůna, se drobeček náročnou cestou dostane ven. První okamžiky děťátka doprovází zima, světlo, hluk a vzduch, na což není zvyklé. Pro drobečka je to celkový šok přijít na svět. Drobečka ihned po porodu čekají nezbytné procedury, aby se mu na světe začalo líbit.

S miminkem po porodu - MIMI Potřeby

Ihned po porodu

Různé porodnice mají své zvyky na sálech. Nikdy by však neměla klesnout teplota pod 26 °C. Děti se po porodu ihned neomývají, pouze otřou plenou od zbytku mazu, plodové vody či krve. Následně miminko položí na bříško maminky, kdy proběhne první kontakt

První reakcí miminka po porodu bývá kašel a kýchání, jedná se o reflex aby se tělo zbavilo hlenů a zbytku plodové vody. Přibližně po 4 minutách dochází ke splasknutí pupeční šňůry. Porodní sestřička jí ošetří svorkami a přestřihne, občas se této role může zúčastnit i otec. Konec pupeční šňůry sestřička ošetří. Následně miminku dají identifikační štítek, aby následně nedošlo k záměně.

Zajímavá informace

První koupání miminka probíhá až na kojeneckém oddělení. Přibližně po 3 hodinách od porodu. Je to z důvodu, kdy se miminko už částečně na světě aklimatizovalo.

Co se během první hodiny s miminkem

Proběhne celková detailní prohlídka od pediatra. Úroveň lékařství v naší zemi je vyspělé, a díky tomu máme nízkou úmrtnost kojenců. Co se kontroluje níže.

V rámci porodu císařským řezem, se vynechá krok přiložení miminka k bříšku maminky, jelikož se sama musí zotavit po zákroku. Ke kontaktu dochází až později.

XXX - MIMI Potřeby
Další články co by vás mohly zajímat

Účinky kyseliny listové B9

Těhotenské nevolnosti

Průvodce těhotenstvím pro tatínky

Potraviny co nekonzumovat v těhotenství

Informace pro budoucí tatínky

Přibírání v těhotenství

Kdy mám jet do porodnice?

Těhotenská kalkulačka

Výživa před i v těhotenství

Seznam vyšetření v těhotenství

Bezpečná domácnost pro miminko

Co čeká maminku po porodu?