Search

Kyselina Listová b9 nejen pro těhotné

Kyselina listová je nepostradatelná pro zdravý růst a správný vývoj plodu miminka v prvním trimestru těhotenství. 95% kyseliny listové se zničení vařením potravin a zbytek zničí kyslík a světlo. Poradím vám jak na ní!

Radost z potomka - MIMI Potřeby

Účinnost nepostradatelné živiny

Kyselina listová je nepostradatelná živina pro naše naše zdraví. Nejvíce potřebná je během těhotenství, kde významně přispívá vývoji plodu miminka. Zároveň napomáhá zpomalení procesu stárnutí pleti a stimuluje dělení buněk (přírodní antidepresivum).

Napomáhá bojovat s:

  • preventivně proti chorobám srdce
  • rizikem zvýšeného krevního tlaku
  • vyšší srážlivostí krve (kardiovaskulární onemocnění či infarkt)
  • snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku

Kyselina listová, plodnost a těhotenství

Kyselina listová ve vodě rozpustný vitamin B9. Je vitamín, jehož zvýšený přísun i ve formě doplňků stravy vám doporučí prakticky každý gynekolog pokud se vás potvrdí, že očekáváte miminko nebo pokud těhotenství plánujete.

Pozor na záměnu pojmů

Často se zaměňuje kyselina listová s pojmem aktivní folát. Vitamín B9 se mění na folát až v játrech, kde probíhá buněčné dělení, což je důležité v těhotenství, jelikož prokrvuje placentu.

Rodiče spí s miminkem - MIMI Potřeby

Prevence vývojových vad plodu

Kyselina listová má význam pro správný vývoj plodu, především nervové soustavy. Její užívání snižuje riziko vrozených vad v oblasti nervové soustavy, poškození plodu …
Spousta žen v dnešní době využívá hormonální antikoncepci, která dlouhodobě snižuje hladinu kyseliny listové v krvi a může nastat problém s uchycením plodu a otěhotněním. Doporučuje se užívat kyselina listová společně s antikoncepcí. Dostatečný příjem v období těsně před otěhotněním a v raném období gravidity napomáhá předcházet spontánním potratům a předčasným porodům.

Obsah kyseliny listové v µg/100 g potraviny

Předávkování kyselinou?

Doporučený denní příjem kyseliny listové je 400 µg, ale doporučuje se v době těhotenství zvýšit na 600 µg. V případě, že sníte víc než je denní dávka, nemusíte se obávat! Kyselina listová patří do vitamínu rozpustných ve vodě a nadbytečné množství vyloučíte z těla v moči. Každopádně pozor, někdy může být nadbytek kyseliny provázen nevolností a nespavostí.

Kyselina listová ve formě tablet?

Až není situace příznívá v rámci dalších tablet, tak kyselina listová je choulostivá na zpracování vařením, dušením … účinky světla a kyslíku .. Ve formě tablet vám předá více vitamínů. Kyselina listová též nesnáší alkohol.

Věci na spaní pro miminko - MIMI Potřeby
Další články co by vás mohly zajímat

Informace pro budoucí tatínky

Těhotenské nevolnosti

Průvodce těhotenstvím pro tatínky

Potraviny co nekonzumovat v těhotenství

Co se děje s miminkem po porodu?

Přibírání v těhotenství

Kdy mám jet do porodnice?

Těhotenská kalkulačka

Výživa před i v těhotenství

Seznam vyšetření v těhotenství

Bezpečná domácnost pro miminko

Co čeká maminku po porodu?