Návod jak vybrat ideální dětskou plenu

Pleny jsou nezbytnou součástí dětské přebalovací výbavičky. V rámci možností můžeme vybrat z látkových či jednorázových plínek.

Rozdíl látkovými a jednorázovými plínkami

Nejdůležitějším rozdílem v látkových a jednorázových plínkách je v četnosti používání. Látkové pleny, neboli látkovky můžeme používat i řadu let, kdy se jejich výdrž počítá i na více jak 1000 – 2000x vyprání. Jednorázové plenky po znečištění ihned vyhodíme do koše.

Nejvíce využívané jsou spíše jednorázové, ale v rámci ekologie zase ty druhé. Názor si musíte udělat sami.

Jakou plínku vybrat pro dítě | MIMI Potřeby

Informační návod k jednorázovým plenkám

Jednorázové plenky pro děti | MIMI Potřeby
Plenky kalhotky jsou nenáročné. Stačí sundat zabalit a vyhodit do koše, následně očistit prdelku miminka. Vytáhnout novou plínku a nasadit a zapnout na miminku. V rámci ekologické zátěže už to, ale tak valné není! Jednorázové pleny tvoří 3.tí největší položku skladového odpadu od jednotlivců, kde se jedná shruba o 5% veškerého odpadu. Jednorázovky obsahují 26% papíru a rozkládají se více jak 250 let.

Nejznámější značky jednorázových plenek patří DADA, Pampers, Bella Happy, Huggies, Monperi a mnoho dalších.

Informace k látkovým plenám

Používání látkovek vede k finančním úsporám a způsobují menší ekologickou zátěž. Zátěž vychází z jejich údržby. Častějším praním zase spotřebováváme více vody než u jednorázek. Vypraní a usušení zabere i nějaký ten čas, ale výroba látkovek jde hodně dopředu a nabízejí vysoký uživatelský komfort.

Nejznámější značky látkových plenek Bamboolik, T-Tomi, Petit Lulu, Babymoov, Xkko a mnoho dalších.

Látkové plenky pro děti | MIMI Potřeby
Nejčastěji, ale rodiče volí látkovky v domácím prostředí a jednorázové plenky na výlety a cestování. Není naškodu zapřemýšlet nad pořízením obou druhů do své přebalovací výbavičky.

Absorpce plenek

Hlavní funkcní by měla být absorpce neboli savost. Stejně, ale zůstává pouze na Vás jaké plenky budete používat. Doporučuji, ale vyzkoušet více druhů než naleznete tu, v které se miminko bude cítit pohodlně.

 

Volba správné velikosti plenek

Velikost plenky se odvíjí od věku a hmotnosti dítěte. V případě, že zvolíte malou bude málo absorbovat a dítě škrtit. Naopak v případě velké , vznikne mezi tělíčkem a plenkou prostor, který zapříčiní únik nežádoucích látek. Čtěte tedy pořádně obaly. Velikost jedné značky neodpovídá té stejné v jiné značce!

 

Co je cílem plenky:

  • absorpce
  • zadržování tekutiny
  • neprosakování tekutiny
  • prodyšnost
  • přizpůsobení tvaru těla
  • snadné přebalování
  • nedráždění pokožky
  • odolnost upínacích pásků

  … V případě, že si nejste jistí zda to daná plenka obshuje zkoukněte recenze či zkušenosti jiných maminek.

 

Složení jednorázových plínek

Jednorázové plenky se skládají ze tří vrstev (10% propustná fólie, 70% savé jádro, 12% nepropustná fólie a zbylých 8% upínací pásky či gumičky). Upínací pásky a gumičky zajistí elasticitu neboli pružnost.

Velký boom na trhu způsobují EKO pleny. Ekologické plenky jsou vyráběny ze šetrných materiálů z obnovitelných zdrojů. Bohužel nejsou ještě tak rozšířené, tudíž jejich prodejní cena je velmi vysoká.

Plenkové kalhotky do bazénu

Velmi často žádané na trhu jsou plenkové kalhotky do bazénu. Díky svému složení jsou voděodolné a nedovolí propouštění nežádoucích tekutin mimo plínku a vody z bazénu do plenky. Děťátko si může hrát s hračkamiBazénová chemie plenkové kalhotky nerozloží, nemusíte mít strach!

Plenky do bazénu | MIMI Potřeby

Čistota je základ!

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, nezapomeňte při používání dbát na hygienu. Před přebalováním řádně očistit zadeček i přední část, použít dětský zásyp a přebalit do nové plínky. Pozor na začervenání a vyrážku. Je možné, že plínka není ideální nebo miminko je alergické na látky v zásypu či mastičce.

 Mohlo by vás dále zajímat 

Připravila jsem pro vás i další návody, kde naleznete zkušenosti, rady a mnoho dalšího k potřebným věcem do dětské výbavičky.
———–

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.