Search

Povinnost dětské autosedačky v zahraničí

Míříte s rodinou do zahraničí? Pozor na dětské autosedačky, jelikož v každé zemi platí jiná pravidla a neznalost zákona neomlouvá! Níže jsem Vám vypsala jednotlivá omezení v daných státech, jelikož Češi více cestují automobily a více přepravují tedy své děti.

V každé zemi platí jiná pravidla a zákony na používání dětských autosedaček nebo podsedáků. Neznalost zákonů bohužel neomlouvá a může vás stát tučnou pokutu.

Zákon o autosedačkách - MIMI Potřeby
Zákon o dětských autosedačkách - MIMI Potřeby

Státy Evropy

Rozdělení zákona vv Evropě - MIMI Potřeby

Albánie - AL

Děti do 12 let musí být umístěny v autosedačce pokud chtějí jet vpředu, vzadu je povinností jezdit do 3 let ve schváleném zádržném systému.

Belgie - B

Pro dítě do 135 cm je autosedačka či zádržný systém povinností. Děti do 3 let mohou být přepravovány vpředu i vzadu ve vhodné autosedačce.

Bulharsko - BG

Autosedačky nejsou povinné, pouze omezení děti do 12 let nesmí cestovat na předních sedačkách. Obecně se doporučuje používat dětskou sedačku do 10 – 12 let.

Černá Hora - MNE

Děti mladší 5-ti let musí mít odpovídající autosedačku pro přepravu.

Česká republika - CZ

Zákon ukládá povinnost používání dětských autosedaček každým dítětem, které je menší než 150 cm nebo lehčím než 36 kg.

Dánsko - DK

Do 3 let musí děti sedět v autosedačce. Děti do 135 cm musí používat bezpečnostní systémy přizpůsobené jejich velikosti. Možno využít i podsedák poté.

Finsko - FIN

Do výšky 135 cm je zapotřebí v automobilech využívat dětskou sedačku nebo zádržný systém. Pokud nelze namontovat autosedačka, dítě od 3 let lze přepravovat bez ní vzadu, mladší dítě nikoliv. Povinnosti platí pro veškeré typy vozů

Francie - F

Místní vozidla musí mít autosedačky do 10 let. V případě turistů nejsou přímé podmínky, jen dítě mladší 10 let musí sedět vzadu a upoutáno bezpečnostním pásem.

Chorvatsko - HR

Děti mladší 12 let nesmí jezdit na předních sedačkách, vyjímku tvoří děti do 2 let cestující ve vajíčku s vyplým airbagem. Dítě do 5 let musí být umístěno v autosedačce. Dítě ve věku 5 – 12 let musí být připevněno tříbodovým pásem a sedět na podsedáku. Pokuta může být i 500 kun.

Irsko - IRL

Děti mladší 12 let nesmí jezdit na předních sedačkách, vyjímku tvoří děti do 2 let cestující ve vajíčku s vyplým airbagem. Dítě do 5 let musí být umístěno v autosedačce.

Island - IS

Povinností je používat bezpečnostní pásy a autosedačku tak jako v České republice.

Itálie - I

Osoby mladší 12 let a menší než 150 cm musí být umístěny vhodným bezpečnostním systémem.

Litva - LT

Osoby mladší 12 let a menší než 150 cm musí sedět v dětské autosedačce. Vpředu by nemělo cestovat ani v autosedačce.

Lotyšsko - LV

Děti nižší než 150 cm a mladší 12 let musí sedět v dětské sedačce přizpůsobené velikosti dítěte. Podsedák je možné využívat.

Lucembursko - L

Na předních sedadle smí sedět děti do 12 let a menší než 150 cm pouze v autosedačkách či vajíčku. Vzadu je třeba využívat bezpečnostní pásy.

Maďarsko - H

Na předních sedadle smí sedět děti do 12 let a menší než 150 cm pouze v autosedačkách či vajíčku. Vzadu je třeba využívat bezpečnostní pásy.

Moldavsko - MD

Dítě mladší 12 let či menší než 150 cm nesmí sedět na přední sedačce bez autosedačky. Na zadních sedačkách není povinností.

Německo D

Dítě mladší 12 let či menší než 150 cm nesmí sedět na přední sedačce bez autosedačky. Případně pod pokutou 50 euro. Na zadních sedačkách není povinností pokud jsou využity bezpečnostní pásy.

Nizozemko - NL

Na předních sedadlech nesmí sedět děti mladší 12 let a menší než 150 cm, pokud nesedí v rostoucí sedačce. Do 3 let nesmí děti jezdit vpředu.

Norsko - N

Děti do 4 let musí být přepravovány v odpovídajícím bezpečnostním systému. Starší děti musí využívat zádržný systém nebo bezpečnostní pásy.

Polsko - PL

Děti do 12 let a menší než 150 cm musí být převáženy v odpovídajícím zádržném systému. Poté je povinností používat pásy pro dospělé.

Portugalsko - P

Vpředu nesmí cestovat děti do 12 let a menší než 150 cm pokud nemají speciální autosedačku či podsedák. Od 3 let je možno jezdit vpředu v autosedačce.

Rakousko - A

Děti do 14 let s výškou méně než 150 cm musí být přepravovány v zádržných systémech, jak vpředu, tak i vzadu ve vozidle. Děti nesmí být přepravovány sportovními a nákladními vozy. Dětské zádržné systémy v Rakousku musí být opatřeny normou ECE 44/03 nebo 44/04. Pokuta až 150 euro.

Rumunsko - RO

Dětské autosedačky nejsou povinné, ale děti do 12 let nesmí cestovat na předních sedačkách. Obecně se radí využívat autosedačky do 10 – 12 let věku dítěte.

Řecko - GR

Dítě do 3 let a menší než 150 cm nesmí sedět na předních sedadlech při přepravě. Povinností je používat bezpečnostní autosedačku přizpůsobenou jejich věku.

Slovensko - SK

Dětské autosedačky jsou povinné ve všech čtyřkolových vozech. Dítě do výšky 150 cm a do hmotnosti 36 kg musí být umístěno na certifikované autosedačce. Není-li auto osazeno pásy na zadních sedačkách, tak dítě do 3 let nesmí tímto vozem jet. Podsedáky se mohou použít nad 22 kg a 125 cm.

Slovinsko - SLO

Děti do 150 cm musí být opatřeny bezpečnostními pásy přizpůsobenými jejich velikosti nebo speciální zádržný systém, jak vpředu, tak i vzadu. Vpředu musí být deaktivován airbag. Děti do 3 let nemohou jet v autě, kde nelze namontovat zádržný systém. Pokuta až 200 euro.

Spojené království - VB - GB

Děti do 3 let musí mít speciální vajíčko na přepravu. Od 3 – 14 let a pro menší než 135 cm platí povinné autosedačky a bezpečnostní pásy. Na místech, kde není pás může sedět.

Srbsko - SRB

Děti do 12 let nesmí sedět na předních sedadlech vozidel při přepravě.

Španělsko - E

Děti mladší 12 let nesmí sedět na předních sedačkách bez autosedačky. Povinné jsou pro děti do 10 let.

Švédsko - S

Děti do 7 let musí mít speciální zádržný systém odpovídající jeho věku.

Švýcarsko - CH

Autosedačka se doporučuje do 7 let dítěte. Děti od 7 do 12 let by měly mít upravené bezpečnostní pásy na svou výšku.

Ukrajina - UA

Dětské autosedačky nejsou součástí povinné výbavy pro přepravu dětí.